ccbuild-logo-spin

Publicerad: 2025-05-08

Uppdatering av CCBuild:s värdeanalysrapporter


Vi har uppdaterat strukturen i värdeanalysrapporter för uppföljning av återbruk och bevarande som ni kan ta del av på CCBuild för era inventerade produkter. Uppdateringen gör det enklare att följa upp effekter av både återbruk och bevarande.

Uppdateringen ger tydligare och mer detaljerad kategorisering av slutstatus. Tidigare redovisades slutstatus som Återbrukat internt, Återbrukat externt och Avfallshanterad. Nu finns fler och mer specifika kategorier: 

  • Bevarad
  • Återbrukad i projekt (inom ursprungsprojektet)
  • Återbrukad inom organisationen
  • Inköpt återbrukad produkt
  • Återbrukad externt

Förfinad status för marknadsplatsen

Statuskategorierna har även anpassats för att bättre spegla produktens resa på marknadsplatsen, och finns nu för:

  • Köpt
  • Reserverad
  • Ej publicerad

Ny del: Uppnådd klimatbesparingseffekt

En ny visualisering i rapporten visa klimatbesparingen som uppnåtts både inom organisationen, möjliggjorts för andra samt som gått förlorad vid avfall. Så här gör du för att ta del av de nya rapporterna: 

  • Du kan hämta en den nya rapporten för specifika projekt, det gör du i projektheadern för det specifika projektet:

Skrämbild

  • Du kan även ta del av en värdeanalys för samtliga av era projekt via sidan för värdeanalys i produktbanken.

Nyheter


Nätverksträff: Cirkulära fönster och glaspartier
Nätverksträff: Cirkulära fönster och glaspartier

2026-09-08

Fönster och glaspartier rymmer stor potential för cirkulära lösningar, men hur gör man i praktiken? På vår nätverksträff 17/9 får vi ta del av konkreta projekt, aktuell vägledning och erfarenheter från aktörer som arbetar med återbruk, renovering och cirkulära flöden.

Läs nyhet

Nya funktioner i CCBuild förenklar köp och försäljning
Nya funktioner i CCBuild förenklar köp och försäljning

2026-08-20

Direktköp och plocklistor är två av de nya funktioner som lanserats i CCBuild för att göra det enklare att hantera annonser, köp och försäljning.

Läs nyhet

Diplom och blommor till vinnarna av årets cirkulära projekt
Diplom och blommor till vinnarna av årets cirkulära projekt

2026-06-30

På CCBuild Forum i maj presenterades vinnarna av utmärkelsen Årets cirkulära projekt 2025. Nu har de vinnande projekten även fått besök av Johanna Andersson, juryns ordförande, och Carina Loh Lindholm från CCBuild för att ta emot gratulationer, diplom och blommor.

Läs nyhet

;

Kalendarium


tis, 15 september 09:00

Inbjudan till kostnadsfritt webbinarium om Retursystem Byggpall - För inköpare/avtalsansvariga

Läs mer

ons, 16 september 09:00

Inbjudan till kostnadsfritt webbinarium om Retursystem Byggpall - För dig som säljer tillbaka pallar

Läs mer

tors, 17 september 08:30

CCBuild nätverksträff: Cirkulära fönster och glaspartier

Läs mer