Publicerad: 2023-08-21
Är återbruk en del av lösningen för mer hållbart byggande? Hur bra är man på återbruk i byggbranschen i dagsläget? Är vi på väg åt rätt håll? Dessa frågor med flera besvaras av CCBuilds styrelsemedlem Thomas Stoll i senaste avsnittet från podden Återbruk Öst.
Den höga andelen utsläpp från bygg- och fastighetssektorn vill Energikontoret Östergötland belysa med hjälp av sin podcast Återbruk Öst, vars syfte även är att slå ett slag för återbruk som ett hjälpmedel för att minimera utsläppen.
- Jag skulle säga att återbruk och cirkularitet är nyckeln för den omställning vi måste ta oss an, säger Thomas Stoll, IVL Svenska Miljöinstitutet.
Oundviklighet, potential och tillsammans
Det som enligt Thomas var viktigast att ta med från podden kan sammanfattas i tre delar:
En av de stora satsningarna som Thomas nämner i podden är CCBuild:
- Jag måste ju nämna det som vi var med och initierade 2015 som heter CCBuild, som var ett Vinnova-finansierat projekt som nu gått över till att bli ett självgående piano. Det är en plattform, ett nätverk, men också en produktbank och en marknadsplats för bygg- och fastighetsbranschen. Det är även en kunskapsbank där man kan lära sig mer hur om hur man kan jobba med dessa frågor.
Här kan ni lyssna på podcasten
Här kan ni se exempel på projekt med fokus på återbruk och cirkularitet
(Illustration skapad av Eling Jungevi och tillhör Energikontoret Östergötland)
2026-10-02
Hur kan vi öka återbruket och samtidigt ha kontroll på innehållet av farliga ämnen? Den frågan står i fokus för CCBuilds arbetsgrupp ”Farliga ämnen i cirkulära produkter”som leds av Cecilia Groth, BASTA, och Carina Loh Lindholm, CCBuild.
Läs nyhet
2026-09-29
Vår digitala plattform fortsätter att utvecklas och här berättar vi mer om nyheter från den senaste releasen som är en del av vårt fortsatta arbete med att göra plattformen ännu enklare, effektivare och mer användbar.
Läs nyhet
2026-09-25
Återbruk Väst samlade nätverket för att diskutera inventering. Det blev en förmiddag med fokus på erfarenhetsutbyte, omvärldsbevakning och vägledning.
Läs nyhet