Publicerad: 2026-09-22
Hur kan återbruk av installationsprodukter bli enklare, mer affärsmässigt och möjligt att genomföra i större skala? Det är en fråga som CCBuild – Centrum för cirkulärt byggande driver tillsammans med Vinci Energies. Den 8 oktober tar arbetet nästa steg när ett antal aktörer från installations-, grossist- och leverantörsledet samlas till en temadag om återbruk av kabelstegar.
Ambitionen är att gå från enskilda initiativ till mer skalbara lösningar som gör det enklare att både tillgängliggöra och efterfråga återbrukade kabelstegar på marknaden.
Arbetet inleddes bland annat med en bredare dialogdag i våras, där aktörer från olika delar av bygg- och installationsbranschen samlades för att diskutera möjligheterna att öka återbruket av installationsprodukter. I dialogen deltog bland CCBuild, Vinci Energies, Solar, Swegon, IVL Svenska Miljöinstitutet, Bengt Dahlgrens och Peab.
Den breda dialogen gav en gemensam bild av både möjligheter och utmaningar. Nu går arbetet vidare med ett mer avgränsat fokus på kabelstegar – en produktkategori där det finns erfarenheter att bygga vidare på och där det finns potential att utveckla mer storskaliga arbetssätt.
– Vi vill skapa en gemensam förståelse för vad som krävs för att återbrukade kabelstegar ska kunna bli ett reellt alternativ på marknaden. Det handlar inte bara om att det finns produkter att återbruka, utan också om frågor som kvalitet, garanti, ansvar, logistik, lagerhållning och tillgång när produkterna behövs, säger Carina Loh Lindholm, CCBuild.
En viktig del i arbetet är att bygga vidare på den infrastruktur och de arbetssätt som redan finns.
I CCBuilds inventeringsplattform inventerar många aktörer idag kabelstegar och andra bygg- och installationsprodukter. Produkter som bedöms möjliga att återbruka kan också göras tillgängliga för andra aktörer via CCBuilds marknadsplats.
På marknadsplatsen finns bland annat en kategori för Elinstallation, där kabelstegar ingår tillsammans med andra installationsprodukter.
Se återbrukade produkter inom Elinstallation på CCBuilds marknadsplats →
Det innebär att infrastrukturen för att identifiera och tillgängliggöra återbrukade produkter redan finns på plats. Nästa steg är att tillsammans med branschen utveckla arbetssätt och förutsättningar som gör att fler produkter kan hitta vägen från inventering till nya projekt.
Temadagen den 8 oktober är en arbetsdag där deltagarna tillsammans ska titta på nuläget, kundernas behov och de hinder som behöver lösas. Under dagen diskuteras bland annat tillgång, kvalitetssäkring, garanti, ansvarsfördelning, logistik och lagerhållning. Arbetet mynnar ut i möjliga vägar framåt, prioriterade frågor och tänkbara pilotspår.
Fokus på kabelstegar är ett konkret nästa steg i ett större arbete. Erfarenheterna ska kunna användas för att på sikt utveckla motsvarande lösningar för fler produktkategorier inom installationsbranschen.
Målet är att bidra till en marknad där återbruk inte behöver hanteras som enstaka projekt eller speciallösningar, utan där det finns fungerande strukturer för att inventera, tillgängliggöra, efterfråga och använda återbrukade installationsprodukter.
CCBuild och Vinci Energies fortsätter dialogen med aktörer som vill bidra till utvecklingen av mer skalbara lösningar för återbruk inom installation.
Kontakt:
Carina Loh Lindholm
CCBuild / IVL Svenska Miljöinstitutet
carina.loh.lindholm@ivl.se
Sofia Strandberg
Vinci Energies
sofia.strandberg@vinci-energies.se
2026-10-02
Hur kan vi öka återbruket och samtidigt ha kontroll på innehållet av farliga ämnen? Den frågan står i fokus för CCBuilds arbetsgrupp ”Farliga ämnen i cirkulära produkter”som leds av Cecilia Groth, BASTA, och Carina Loh Lindholm, CCBuild.
Läs nyhet
2026-09-29
Vår digitala plattform fortsätter att utvecklas och här berättar vi mer om nyheter från den senaste releasen som är en del av vårt fortsatta arbete med att göra plattformen ännu enklare, effektivare och mer användbar.
Läs nyhet
2026-09-25
Återbruk Väst samlade nätverket för att diskutera inventering. Det blev en förmiddag med fokus på erfarenhetsutbyte, omvärldsbevakning och vägledning.
Läs nyhet