ccbuild-logo-spin

Publicerad: 2022-06-13

Ännu fler aktörer har kommit med i CCBuild – nu siktar vi på 200!


Centrum för cirkulärt byggande fortsätter växa. Den senaste tiden har nio nya aktörer inom bygg- och fastighetssektorn valt att bli samarbetspartner. Nu är vi en bra bit över 100 organisationer som samarbetar för cirkulärt byggande. Dags att sikta ännu högre, att bli 200 parter!

Intresset för CCBuild är stort, det ser vi på att vi nu har passerat 2 000 följare på LinkedIn.

Vi välkomnar dessa nya parter i CCBuild:

  • Alecta Fastigheter
  • AMF Fastigheter
  • Skandia Fastigheter
  • Tornberget Fastighetsförvaltning i Haninge
  • Bjerking
  • protek
  • Fagerhults Belysning
  • Klaravik
  • Region Halland

Vill din organisation också vara med? Läs om vad det innebär att delta i CCBuild och hur ni anmäler er.

Totalt är över 100 aktörer nu anslutna till CCBuild. En komplett lista över dem finns på sidan Organisation, i högerspalten under Parter under steg 3 och Associerade parter.

Nyheter


Juryns val 2025 är utsedda – här är årets sex utvalda projekt
Juryns val 2025 är utsedda – här är årets sex utvalda projekt

2026-05-12

Arbetet med Årets cirkulära projekt 2025 går vidare. Juryn har utvärderat totalt 40 nominerade projekt och har utsett sex referensprojekt till Juryns val. Från dessa kommer nu vinnare av Årets cirkulära projekt utses.

Läs nyhet

Snart är det dags för CCBuild forum
Snart är det dags för CCBuild forum

2026-05-05

CCBuild Forum är den årliga samverkansdagen för aktörer inom cirkulärt byggande och förvaltning. Ta del av aktuella perspektiv från CCBuild, EU, myndigheter och branschen – och prisutdelningen av Årets cirkulära projekt 2025. Anmäl dig till CCBuild forum den 20 maj!

Läs nyhet

Nu startar arbetet med att utse årets cirkulära projekt
Nu startar arbetet med att utse årets cirkulära projekt

2026-04-17

Nomineringarna till årets cirkulära projekt är nu klara. Nu startar juryns arbete för att utse den vinnare som kommer att presenteras på CCBuild Forum den 20 maj.

Läs nyhet

;

Kalendarium


ons, 20 maj 09:00

CCBuild Forum - Reflektion, inspiration och framtid

Läs mer

tors, 21 maj 09:00

Kom igång med CCBuild

Läs mer

tis, 26 maj 11:00

RE:thinking - Hållbara installationer för hållbara fastigheter

Läs mer