Publicerad: 2022-06-13
Centrum för cirkulärt byggande fortsätter växa. Den senaste tiden har nio nya aktörer inom bygg- och fastighetssektorn valt att bli samarbetspartner. Nu är vi en bra bit över 100 organisationer som samarbetar för cirkulärt byggande. Dags att sikta ännu högre, att bli 200 parter!
Intresset för CCBuild är stort, det ser vi på att vi nu har passerat 2 000 följare på LinkedIn.
Vi välkomnar dessa nya parter i CCBuild:
Vill din organisation också vara med? Läs om vad det innebär att delta i CCBuild och hur ni anmäler er.
Totalt är över 100 aktörer nu anslutna till CCBuild. En komplett lista över dem finns på sidan Organisation, i högerspalten under Parter under steg 3 och Associerade parter.
2026-09-29
Vår digitala plattform fortsätter att utvecklas och här berättar vi mer om nyheter från den senaste releasen som är en del av vårt fortsatta arbete med att göra plattformen ännu enklare, effektivare och mer användbar.
Läs nyhet
2026-09-25
Återbruk Väst samlade nätverket för att diskutera inventering. Det blev en förmiddag med fokus på erfarenhetsutbyte, omvärldsbevakning och vägledning.
Läs nyhet
2026-09-22
Hur kan återbruk av installationsprodukter bli enklare, mer affärsmässigt och möjligt att genomföra i större skala? Det är en fråga som CCBuild – Centrum för cirkulärt byggande driver tillsammans med Vinci Energies.
Läs nyhettors, 01 oktober 14:00
Upptäck CCBuild - nätverk och digital plattform för cirkulärt byggande
Läs mertis, 06 oktober 13:00
Expertis från hela sex cirkulära projekt - För ökad cirkularitet inom bygg & fastighet
Läs mertors, 08 oktober 10:00
Temadag återbruk av kabelstegar - så tar vi nästa steg mot storskaligt återbruk av kabelstegar
Läs mer