Publicerad: 2022-02-10
Nätverket i Centrum för cirkulärt byggande är en stor, brokig och växande skara. Den senaste månaden har fem nya aktörer inom bygg- och fastighetssektorn valt att gå med. Och fler väntar i kulisserna. Med denna takt är vi snart 100 parter!
Vi välkomnar dessa nya parter i CCBuild:
Arkitektbyrån Case Studio
Avfalls- och logistikaktören Wiklunds
Byggentreprenören Skanska Direkt
Konsultfirman Pelle Halling
Vill din organisation också vara med? Läs om vad det innebär att delta i CCBuild och hur ni anmäler er.
Totalt är över 80 aktörer nu anslutna till CCBuild. En komplett lista över dem finns på sidan Organisation, i högerspalten under Parter under steg 3 och Associerade parter.
2025-04-16
I Varberg har resultatet från en ny studie fått kommunen att tänka om kring rivning och renovering. Nu testar Varbergs kommun att sälja demonterat material från skolor på CCBuilds digitala marknadsplats. Förhoppningen är att det blir ett startskott för ökat återbruk inom kommunen.
Läs nyhet2025-04-14
En europeisk standard för återbruk – det är målet för arbetet inom ”Circular economy in the construction sector”.
Läs nyhet2025-04-09
CCBuild lanserar e-learning i cirkulärt byggande och förvaltning
Läs nyhet